Biegowa „manifestacja”.

Miasteczko Zdrowia PGU atrakcje na Biegu Niepodległości.
9 listopada 2016
Zobacz film z Biegu Niepodległości 2016
31 sierpnia 2017

Każdego roku biegacze z Jeleniej Góry i okolic ochoczo i licznie pojawiali się na starcie aby zamanifestować sportową chęć świętowania Dnia Niepodległości i wykorzystać kolejną szansę do biegowej rywalizacji. W tym roku było oczywiście podobnie, a limit zawodników ustalony początkowo na 500 osób trzeba było podnosić aż dwukrotnie aby zadowolić wszystkich chętnych. Na liście startowej znalazło się więc ponad 600 nazwisk.

image00026Na pewno na sukces III Biegu Niepodległości w Jeleniej Górze wpływa atrakcyjna i szybka trasa (10 km posiada atest PZLA, biegacze startują z Placu Ratuszowego w centrum miasta, a finiszują na Placu Piastowskim w uzdrowiskowych Cieplicach. Zawsze też pakiety startowe są niezwykle atrakcyjne, a w tym roku oprócz pięknej pamiątkowej koszulki można było znaleźć m. in. voucher uprawniający do wstępu na Termy Cieplickie. Na mecie na każdego czekał ciepły posiłek, a przedtem piękny biało – czerwony medal – kotylion. W biurze zawodów natomiast można było poprosić o bezpłatny wydruk imiennego dyplomu z czasem i wynikiem.

Niesamowicie radosna, a zarazem świąteczna i wyjątkowa atmosfera tego biegu wynika na pewno z tego co dają sami uczestnicy, ale również z tego, że baza zawodów i meta usytuowane są tuż przy Parku Zdrojowym w Cieplicach, a okolica sprzyja wypoczynkowi, sportowi i rekreacji. Sukces tego biegu na pewno wynika również z ciężkiej pracy organizatorów cyklu Runner’s World Super Bieg, bo wielu zawodników startujących w miniony weekend w Jeleniej Górze można było spotkać na tych właśnie biegach. Na mecie działało Miasteczko Zdrowia Polskiej Grupy Uzdrowisk reprezentowane przez Uzdrowisko Cieplice, w którym można było skorzystać z szeregu bezpłatnych zabiegów

image00048

III Bieg Niepodległości wystartował więc 11 listopada o godz. 11:00, sygnał do startu dał prezydent miasta Pan Marcin Zawiła. Towarzyszyli mu również zastępcy – Piotr Paczuski i Jerzy Łużniak. Ten moment zawsze jest niezwykle podniosły, a jeśli ktoś w przedstartowej gorączce zapomni o wyjątkowej dacie w kalendarzu, to wtedy ma okazję żeby sobie o tym przypomnieć. Krótkie powitanie uczestników, parę słów o ważnej dla Polaków dacie i o tym jak ważny jest ten sportowy, biegowy i radosny element obchodów 11 listopada. Strzał z pistoletu startowego i biało – czerwone balony szybujące w górę nie pozostawiły już wątpliwości – bieg się rozpoczął.

Jednocześnie wystartował też II Memoriał Piotra Schmidla. Odbył się on na trasie biegu na 5 km – spod zajezdni MZK do Cieplic. Na tym dystansie najszybszy był Zbigniew Jost, drugi był Marek Szewczyk, a trzeci Maciej Chmura. Najszybszą kobietą była Hanna Kaźmierczak przed Pauliną Kotficą i Pauliną Klimas. W biegu głównym pierwsze miejsce zajął Maciej Dawidziuk przed Sławomirem Sławińskim i Pawłem Drozdowskim. Wśród pań pierwsze miejsce dla Pauliny Wojtanowskiej, drugie dla Dominiki Wyleżoł, trzecie dla Moniki Judki. Nagrody, medale i statuetki podczas dekoracji wręczali Urszula Bąkowska – Morawska – wiceprezes Uzdrowiska Cieplice i Paweł Domagała – naczelnik wydziału edukacji i sportu U.M. Jelenia Góra. Organizatorami biegu byli Miasto Jelenia Góra i Grabek Promotion.

image00013