Uroczyście i wieczorowo u stóp Karkonoszy. V Bieg Niepodległości w Jeleniej Górze

Miasto Jelenia Góra – świętujemy razem.
9 listopada 2018
Bieg Niepodległości 2019 w Jeleniej Górze 10 listopada. Zapisy ruszają!
27 września 2019

Kto nie był – niech żałuje! V Bieg Niepodległości w Jeleniej Górze wraz z IV Memoriałem Piotra Schmidla pobiegł w minioną sobotę ulicami Jeleniej Góry. Pobiegł, wyjątkowo, wieczorem i w wyjątkową rocznicę, która w naturalny sposób wymuszała wyjątkową oprawę – cała Polska świętowała 100 lat niepodległości. Limit startujących został, jak zwykle, osiągnięty, a nawet lekko przekroczony, a  lista startowa już na ponad tydzień przed biegiem była zamknięta. Pierwszy raz ta jeleniogórska impreza odbyła się wieczorem.

Zawodnicy – jak zwykle – stanęli na wysokości zadania: biegli na biało – czerwono, często w pomysłowych strojach, wyposażeni w lampki, czołówki i odblaskowe światełka. Były pochodnie, ognisko na mecie i dużo światła, a jesienny Park Zdrojowy w wieczornym wydaniu po prostu urzekał. Na mecie – tradycyjnie –  bufet, ciepły posiłek, medale, dyplomy, patriotyczne pieśni i dużo biegowej radości. Wieczorny, uroczysty nastrój udzielił się wszystkim.

V Bieg Niepodległości i bieg na 10 km (atest PZLA) wygrał w świetnym stylu Krzysztof Tschirch (Karkonosz Running Team) z czasem 00:33:23. Tuż za nim na mecie przy bramie Parku Zdrojowego w Cieplicach – Zdroju pojawił się walczący do samego końca o zwycięstwo Łukasz Kalaszczyński (Creative Polska), a na trzecim miejscu znalazł się Adam Dymitroca (Rakowice Wielkie). Na głównym dystansie pobiegło ponad 100 kobiet, a najszybsza z nich to Teresa Krajewska – Wiśniak (Karkonosz Running Team, 00:40:44). Drugie miejsce dla Łucji Wiktorowskiej (#pasjajestważna),  a trzecie dla Edyty Gardeckiej.

V Bieg Niepodległości wystartował w asyście władz miasta, harcerzy i kibiców z Placu Ratuszowego punktualnie o 17:00, a meta znajdowała się na cieplickim Placu Piastowskim. Pięknie oświetlona, biało – czerwona, na której przygrywał jazzowy zespół – uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze.

IV Memoriał Piotra Schmidla od dawna już towarzyszy imprezie, a jego dystans to dokładnie 5 km. Tu najlepszy był Artur Osyda (UM Jelenia Góra) przed Leszkiem Oleksiukiem (Edi Team Zgorzelec) i Jakubem Kisielem (Olaws Złotoryja). Wśród pań pierwsze miejsce przypadło Annie Wyszowskiej (Karkonosz Running Team), druga była Zofia Chorostkowska (Nowosolska Grupa Biegowa), a trzecia Marta Lipnicka (KARR).

Wszystko zakończyło się ceremonią dekoracji najlepszych zawodniczek i zawodników oraz loterią fantową, a wieczorna wersja jeleniogórskiego Biegu Niepodległości bezdyskusyjnie się sprawdziła. Jelenia Góra to  wymarzone miejsce do biegania – pokazuje to co roku Bieg Niepodległości oraz wiosenny Półmaraton Jeleniogórski – bieg z widokiem na góry.
V Bieg Niepodległości w Jeleniej Górze odbył się pod patronatem prezydenta miasta Marcina Zawiły.